Kriogeno postrojenje
Institut za fiziku jedina je ustanova u Republici Hrvatskoj koja posjeduje ekspertizu u kriogenici baziranoj na tekućem heliju, osnovnom kriogenom mediju za postizanje vrlo niskih temperatura (do -269°C). Kriogeno postrojenje Instituta za fiziku već pola stoljeća prikuplja, reciklira i ukapljuje plinoviti helij. Tekući helij neophodan je za provođenje istraživanja na niskim temperaturama i za postizanje vrlo velikih magnetskih polja supravodljivim magnetima te ga u tu svrhu u svojim laboratorijima koriste znanstvenici s Instituta za fiziku i drugih suradničkih institucija.
Današnje Kriogeno postrojenje sadrži ukapljivač helija M1410 (Koch Process systems, Inc.-USA) s dva 1410 kompresora ukupne snage 50 kW s vodenim hlađenjem. Postojeći ukapljivač helija u upotrebi je već 25 godina te je dotrajao i nedovoljnog kapaciteta. Ostale komponente infrastrukture za recikliranje i ukapljivanje helija uključuju stacionarni i transportne spremnike za tekući helij, spremnik za tekući dušik, kompresor u povratnoj grani s balonom za reciklirani helij, analizator čistoće plina helija, baterije za skladištenje plina i sustav za pasivno hlađenje rashladne vode. Kriogenim postrojenjem Instituta za fiziku upravlja voditeljica iz reda znanstvenika na Institutu, dr. sc. Nikolina Novosel, a za poslove ukapljivanja helija u Kriogenom postrojenju zaduženi su viši tehničar ing. Josip Pogačić i tehničar suradnik ing. Žarko Vidović.
Projekt KaCIF modernizirat će i nadograditi postojeću infrastrukture za recikliranje i ukapljivanje helija što će osigurati proizvodnju dostatnih količina tekućeg helija za sve postojeće i buduće korisnike u Zagrebu, a proces prikupljanja i ukapljivanja helija dovesti do dugoročne samoodrživosti i ekološke prihvatljivosti. Najznačajniji dio nove opreme, koja se nabavlja projektom KaCIF, jest novi ukapljivač helija kapaciteta ukapljivanja adekvatnog za proizvodnju minimalno 20.000 l tekućeg helija godišnje, a u projekcijama budućeg razvoja niskotemperaturnih istraživanja na svim znanstvenim i znanstveno-nastavnim institucijama u Zagrebu i do 40.000 l tekućeg helija godišnje. Pred novog ukapljivača helija projekt KaCIF obnovit će i ostale komponente kriogene infrastrukture što uključuje: 7 novih baterija za skladištenje recikliranog plinovitog helija (svaka baterija sadrži 12 boca za komprimirani plin volumena 50 l i tlaka >200 bar), novi stacionarni spremnik za tekući helij volumena 1.000 l, dva transportna spremnika (engl. dewara) za tekući helij volumena 100 l, spremnik za tekući dušik volumena 1.000 l, dva spremnika za tekući dušik volumena 100 l, novi balon za prikupljanje isparenog plinovitog helija i novi sustav za hlađenje kompresora ukapljivača helija.
U kolovozu 2020. Institut za fiziku potpisao je ugovor o nabavi novog ukapljivača helija s tvrtkom Vorbuchner GmbH & Co. KG.