O projektu
Naziv projekta: Kriogeni centar Instituta za fiziku
Broj ugovora: KK.01.1.1.02.0012
Korisnik: Institut za fiziku
Razdoblje provedbe projekta: 01.07.2018. – 15.12.2022.
Ukupna vrijednost projekta: 39.663.665,00 HRK
Bespovratna sredstva EU: 39.558.639,75 HRK
Fond: Europski fond za regionalni razvoj
Operativni program: Operativni program Konkurentnost i kohezija
Kontakt osoba: dr. sc. Damir Starešinić, voditelj projekta; e-mail: damirs@ifs.hr, kacif@ifs.hr; tel.: + 385 1 469 8845
Projekt Kriogeni centar Instituta za fiziku – KaCIF financira se iz EU fondova u sklopu Poziva Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija, KK.01.1.1.02. Više informacija o EU fondovima može se naći na poveznici.
Kratki opis projekta
Institut za fiziku (IF) jedna je od vodećih institucija u istraživanjima u području fizike u Republici Hrvatskoj. Među najznačajnijim znanstvenim djelatnostima IF-a ističu se istraživanja u području fizike kondenzirane materije i znanosti o materijalima koja su usko vezana uz tehnologiju postizanja vrlo niskih temperatura. IF posjeduje polustoljetnu ekspertizu u recikliranju i ukapljivanju helija, osnovnog kriogenog medija koji se koristi u fundamentalnim i primijenjenim istraživanjima u području niskotemperaturne fizike u svim znanstvenim i znanstveno-nastavnim institucijama u Zagrebu.
Projektom Kriogeni centar Instituta za fiziku (KaCIF) modernizirat će se i nadograditi infrastruktura za provođenje vrhunskih istraživanja u području fizike kondenzirane materije:
- nabavit će se novi moderni ukapljivač helija
- unaprijedit će se postojeća infrastruktura za recikliranje i ukapljivanje helija
- nabavit će se nova znanstveno-istraživačka oprema
- oformit će se i opremiti Prototipska radionica koja će koristiti cryogen-free tehnologiju u izradi mjernih uređaja za karakterizaciju materijala
Realizacija projekta KaCIF osigurat će platformu za izvrsnost u znanstvenim istraživanjima kao i tehnološki razvoj u suradnji s gospodarstvom. Sinergija s infrastrukturnim projektima suradničkih institucija rezultirat će novim znanstvenim suradnjama, transferom i kapitalizacijom znanja što će osigurati konkurentnost i pozicionirati RH na svjetskoj znanstvenoj sceni.
Ciljevi i očekivani rezultati projekta
Glavni cilj projekta Kriogeni centar Instituta za fiziku (KaCIF) je unaprijeđenje postojećih i razvoj novih niskotemperaturnih tehnika te modernizacija i nadogradnja znanstveno-istraživačke opreme koja se koristi u temeljnim i primijenjenim istraživanjima u području fizike kondenzirane materije.
Ciljevi projekta KaCIF sastavni su dio organizacijske reforme Instituta za fiziku te u širem kontekstu cijelog sektora istraživanja, razvoja i inovacija Republike Hrvatske što će omogućiti povećanje opsega i kvalitete znanstveno-istraživačkog rada te osigurati međunarodnu prepoznatljivost i konkurentnost hrvatskih znanstvenih institucija. Provedbom projekta KaCIF formirat će se i opremiti sljedeće ustrojbene jedinice na Institutu za fiziku.
Odsjek za istraživanje materijala u ekstremnim uvjetima koji će sadržavati četiri specijalizirana znanstveno-istraživačka laboratorija. Nabava nove „state-of-the-art“ znanstveno-istraživačke opreme, uz postojeće eksperimantalne mogućnosti Instituta za fiziku, omogućit će istraživanja materije u širokom području uvjeta: ekstremno niskih temperatura (do ~10 mK), vrlo velikih magnetskih polja (do 20 T) i velikog primijenjenog tlaka (~10 GPa). Prethodno navedeno predstavlja temelj za vrhunska fundamentalna istraživanja i razumijevanje fizikalnih procesa i fenomena u kondenziranoj materiji, ali i za gospodarski motivirana istraživanja materijala.
Kriogeno postrojenje s modernim ukapljivačem helija i obnovljenom kriogenom infrastrukturom osigurat će dostatne količine tekućeg helija za sve postojeće, ali i buduće korisnike s Instituta za fiziku i drugih znanstveno-nastavnih i istraživačkih institucija u RH (u prvom redu s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Instituta Ruđer Bošković). Time će se omogućiti istraživanja i razvoj laboratorija u području fizike kondenzirane materije i vezanim multidisciplinarnim područjima u Zagrebu, potaknuti suradnja i umrežavanje znanstveno-istraživačkih institucija.
Prototipska radionica kao središte za primjenu cryogen-free tehnologije u izradi mjernih uređaja i razvoja tehnoloških rješenja za primjenu u industriji. Novoopremljena Prototipska radionica nastavlja se na dugu tradiciju i bogato iskustvo u izgradnji specijaliziranih mjernih instrumenata vrhunskih performansi na Institutu za fiziku. Ova radionica razvijat će tehnološka rješenja za industriju, inovacije, patentne prijave što je podloga za gospodarski motivirana znanstvena istraživanja i nove spin-off inicijative u suradnji s gospodarskim partnerima.
Organizacijska reforma omogućit će nova zapošljavanja znanstvenika na Institutu za fiziku. Nakon implementacije projekta KaCIF očekujemo da će najmanje deset stalno zaposlenih znanstvenika na IF-u provoditi svoja istraživanja u laboratorijima KaCIF-a. S tim u skladu očekujemo i povećanje broja doktoranada i poslijedoktoranada čime će IF izravno doprinijeti procesu visokog obrazovanja i razvoju karijera mladih znanstvenika. Posljedično očekujemo povećanje broja znanstvenih publikacija objavljenim u znanstvenim časopisima indeksiranim na platformi „Web of Science“ te povećanje broja domaćih i međunarodnih kompetitivnih projektnih prijava.